Monday, March 8

Critics Choice Nominations Announced!


Times ago, the 26th annual Critics Choice Association revealed that and what their nominees are. Intended for this very distinctive year, there’s associated with course an extremely unique slate of nominated films plus talent. Scoring the particular most nominations this particular time around has been David Fincher’s Mank, with Lee Isaac Chung’s Minari not far behind. Displaying up initially within a clutch place was Ben Affleck in Best Actor or actress for The Way Back, while By no means Rarely Sometimes Often still managed the handful of details. CCA spread the love, as anticipated, though undoubtedly this was a strong showing for Netflix. Stay tuned to observe how the Experts Choice Awards go down next month…

Here now is the list associated with nominees:

BEST PICTURE
Da 5 Bloods (Netflix)
Mother Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Mank (Netflix)
Minari (A24)
Information from the World (Universal Pictures)
Nomadland (Searchlight Pictures)
One Night in Miami (Amazon Studios)
Promising Younger Woman (Focus Features)
Sound of Metal (Amazon Studios)
The Test of the Chicago seven (Netflix)

BEST ACTING PROFESSIONAL
Ben Affleck – The Method Back (Warner Bros. )
Riz Ahmed – Sound of Metal (Amazon Studios)
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Tom Hanks – Information of the World (Universal Pictures)
Anthony Hopkins – The Father (Sony Pictures Classics)
Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix)
Whilst gary Oldman – Mank (Netflix)
Steven Yeun – Minari (A24)

BEST ACTRESS
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Andra Day time – The United States vs. Billie Holiday (Hulu)
Sidney Flanigan – Never Rarely Occasionally Always (Focus Features)
Vanessa Kirby – Pieces associated with a lady (Netflix)
Frances McDormand – Nomadland (Searchlight Pictures)
Carey Mulligan – Promising Young Woman (Focus Features)
Zendaya – Malcolm & Marie (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (Netflix)
Sacha Baron Cohen – The particular Trial of the Chicago 7 (Netflix)
Daniel Kaluuya – Judas plus the Black Messiah (Warner Bros. )
Bill Murray – On the particular Rocks (A24/Apple TV+)
Leslie Odom, Jr. – A single Night in Miami (Amazon Studios)
Paul Raci – Sound of Metal (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)
Ellen Burstyn – Pieces of a Female (Netflix)
Glenn Close – Hillbilly Elegy (Netflix)
Olivia Colman – The Father (Sony Pictures Classics)
Amanda Seyfried – Mank (Netflix)
Yuh-Jung Youn – Minari (A24)

GREATEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Ryder Allen – Palmer (Apple TV+)
Ibrahima Gueye – The Life Ahead (Netflix)
Alan Kim – Minari (A24)
Talia Ryder – Never Rarely Occasionally Always (Focus Features)
Caoilinn Springall – The Midnight Sky (Netflix)
Helena Zengel – News of the particular World (Universal Pictures)

BEST ACTING OUTFIT
Da 5 Bloods (Netflix)
Judas and the Dark Messiah (Warner Bros. )
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Minari (A24)
1 Night in Miami (Amazon Studios)
The Trial of the Chicago seven (Netflix)

BEST MOVIE DIRECTOR
Lee Isaac Chung – Minari (A24)
Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)
Brian Fincher – Mank (Netflix)
Surge Lee – Da 5 Bloods (Netflix)
Regina California king – One Night in Miami (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

BEST AUTHENTIC SCREENPLAY
Shelter Isaac Chung – Minari (A24)
Emerald Fennell – Promising Young Lady (Focus Features)
Jack Fincher – Mank (Netflix)
Eliza Hittman – Never Rarely Occasionally Always (Focus Features)
Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago seven (Netflix)

BEST MODIFIED SCREENPLAY
Paul Greengrass & Henry Davies – Information from the World (Universal Pictures)
Christopher Hampton and Florian Zeller – The particular Father (Sony Pictures Classics)
Kemp Powers – One Night in Arkansas (Amazon Studios)
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow (A24)
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

BEST CINEMATOGRAPHY
Christopher Blauvelt – First Cow (A24)
Erik Messerschmidt – Mank (Netflix)
Lachlan Milne – Minari (A24)
Joshua James Richards – Nomadland (Searchlight Pictures)
Newton Jones Sigel – Da 5 Bloods (Netflix)
Hoyte Van Hoytema – Tenet (Warner Bros. )
Dariusz Wolski – News associated with the World (Universal Pictures)

BEST MANUFACTURING DESIGN
Cristina Casali, Charlotte Dirickx – The Individual Great David Copperfield (Searchlight Pictures)
David Crank, At the Keenan – Information from the World (Universal Pictures)
Nathan Crowley, Kathy Lucas – Tenet (Warner Bros. )
Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank (Netflix)
Kave Quinn, Stella Fox – Emma (Focus Features)
Mark Ricker, Karen O’Hara & Diana Stoughton – Mother Rainey’s Black Underside (Netflix)

BEST EDITING
Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
Kirk Baxter – Mank (Netflix)
Jennifer Lame – Tenet (Warner Bros. )
Yorgos Lamprinos – The Father (Sony Pictures Classics)
Mikkel E. G. Nielsen – Sound of Metallic (Amazon Studios)
Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

BEST COSTUME DESIGN
Alexandra Byrne – Emma (Focus Features)
Bina Daigeler – Mulan (Disney)
Suzie Harman & Robert Worley – The Personal History associated with David Copperfield (Searchlight Pictures)
Ann Roth – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Nancy Steiner – Appealing Young Woman (Focus Features)
Trish Summerville – Mank (Netflix)

BEST TRESSES AND MAKEUP
Emma (Focus Features)
Hillbilly Keen (Netflix)
Mother Rainey’s Black Bottom part (Netflix)
Mank (Netflix)
Appealing Young Woman (Focus Features)
The particular United States vs . Billie Holiday (Hulu)

BEST VISUAL RESULTS
Greyhound (Apple TV+)
The particular Invisible Man (Universal Pictures)
Mank (Netflix)
The particular Midnight Sky (Netflix)
Mulan (Disney)
Tenet (Warner Bros. )
Wonder Woman 1984 (Warner Bros. )

BEST COMEDY
Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)
The Forty-Year-Old Version (Netflix)
The particular King of Staten Island (Universal Pictures)
On the particular Rocks (A24/Apple TV+)
Palm Suspension systems (Hulu and NEON)
The Prom (Netflix)

BEST INTERNATIONAL LANGUAGE FILM
Another Round (Samuel Goldwyn Films)
Collective (Magnolia Pictures)
La Llorona (Shudder)
The Life Ahead (Netflix)
Minari (A24)
Two people (Magnolia Pictures)

BEST SONG
Everyone Cries – The Outpost (Screen Press Films)
Guard You – Judas and the Black Messiah (Warner Bros. )
Husavik (My Home Town) – Eurovision Music Contest: The Story of Fire Saga (Netflix)
Io sì (Seen) – The Life Forward (Netflix)
Talk Now – 1 Night in Miami (Amazon Studios)
Tigress & Tweed – The United States versus Billie Holiday (Hulu)

GREATEST SCORE
Alexandre Desplat – The Midnight Sky (Netflix)
Ludwig Göransson – Tenet (Warner Bros. )
James Newton Howard – News associated with the World (Universal Pictures)
Emile Mosseri – Minari (A24)
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank (Netflix)
Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste – Soul (Disney)

Congrats to the nominees!

Source: hollywoodnews. com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *