May 6, 2021

Knews

Your News Buddy

List of live gaa matches on Eirsport, Sky Sports, GAAGO and RTE

We have a list of live GAA matches that will be broadcast live by Eirsport and GAAGO Sky Sports & RTE, to you Hurling matches and the Gaelic Football League And tournaments.

Westmeath vs. Galway (Slander, TG4); Dublin v Kilkenny (Slander, Air); Limerick v Tipperary (tossing, eir).

Wexford v. Laois (slander, TG4); Cork vs Waterford (Slander, TG4); Antrim vs Claire (Shooting, TG4) May 15: Kerry vs Galway (Football, Air); Cork vs. Kildare (Football, Air); Tyrone v Donegal (Soccer, TG4).

Roscommon – Dublin (Football, TG4) Galway – Limerick (Toss, TG4); Monaghan vs Armagh (Soccer, TG4).

Tipperary v. Galway (slander, TG4); Westmeath vs. Mayo (Football, Air); Donegal vs. Monaghan (Football, Aire), Armagh vs. Tyrone (Football, Aire).

Dublin – Kerry (soccer, TG4); Waterford vs Limerick (Slanderer, TG4); Kilkenny v. Wexford (slander, TG4).

Armagh v Donegal (Football, Air); TG4 game will be confirmed.

TG4 matches will be confirmed.

Antrim v. Wexford (slander, TG4); Dublin vs. Claire (Slander, AIR); Limerick v Cork (tossing, eir).

Kilkenny v.Lawes (slander, TG4); Galway vs Waterford (Slander, TG4); Westmeath v. Tipperary (Tipperary, TG4).

TG4 National Football League semi-finals will appear from either Division 1 or Division 2.

The TG4 National Football League semi-finals will appear from either Division 1 or Division 2 and two Hurling League matches.

Saturday May 8

Allianz HL Division 1 Group A Round 1
Westmeath vs Galway, TEG Cusack Park, 2pm – TG4
Limerick vs Tipperary, LIT Gaelic Grounds, 5:30 p.m. Air Sport

Allianz HL Division 1 Group B Round 1
Dublin v Kilkenny, Parnell Park, 3:30 pm Air Sport

Sunday May 9

Allianz HL Division 1 Group A Round 1
Cork v Waterford, O’Keefe Park, 3.45pm – TG4

Allianz HL Division 1 Group B Round 1
Antrim vs. Claire, Corrigan Park, one o’clock in the afternoon – TG4 player / delayed app
Wexford-Laois in Chadwix and Oxford Park 1:45 pm – TG4

Allianz HL Division 2A Round 1
Kerry v. Dawn, Austin Stack Park, one o’clock in the afternoon
Meath vs. Offaly, Tilten Park, 2pm
Carlo vs. Wicklow, Colleen Park’s Netwatch, 2pm

Allianz HL Division 2B Round 1
Donegal vs Roscommon, O’Donnell Park, 2pm
May vs. Derry, Elvres McHale Park, 3 p.m.

Saturday May 15th

Allianz FL Division 1 Northern Round 1
Tyrone v Donegal, Healy Park, 5 pm – TG4

Allianz FL Division 1 Southern Round 1
Kerry vs. Galway, Austin Stack Park, at 3 pm Air Sport

Allianz FL Division 2 Northern Round 1
May vs. Dawn, Elvres McHale Park, 2pm

Allianz FL Division 2 Southern Round 1
Cork – Kildare, Simpel Stadium, 3:30 pm Air Sport

Allianz FL Division 3 Northern Round 1
Longford – Derry, Glennon Brothers Pierce Park 5 pm
Fermanagh v. Kavan, Brewster Park, at 7 pm

Allianz FL Division 3 Southern Round 1
Limerick v Tipperary, LIT Gaelic Grounds, 5 p.m.

Allianz FL Division 4 Northern Round 1
Louth – Antrim, Haggardstown, 3 pm

Allianz FL Division 4 Southern Round 1
Waterford-Carlo, Frierefield, 7 pm

Allianz HL Division 1 Group A Round 2
Tipperary vs. Cork, Simpel Stadium, 7:30 pm Air Sport

Allianz HL Division 1 Group B Round 2
Laois v Dublin, BMW Hyer O’More Park, 5 pm

Allianz HL Division 2A Round 2
Wicklow v.Meth, Agrim, 3pm

Allianz HL Division 2B Round 2
Kildare – Donegal, St.Conleath Park, 1:00 pm
Roscommon vs. Mayo, Dr. Hyde Park, 2 pm

Sunday May 16

Allianz FL Division 1 Northern Round 1
Monaghan v Armagh, Brewster Park, 3 p.m. – TG4 player / delayed app

Allianz FL Division 1 Southern Round 1
Roscommon v.Dublin, Dr. Hyde Park, 1.45pm – TG4

Allianz FL Division 2 Northern Round 1
Meath vs. Westmeath, Tilten Park, 3.45pm

Allianz FL Division 2 Southern Round 1
Claire vs. Lawes, Cusack Park, 3.45 pm

Allianz FL Division 3 Southern Round 1
Wicklow vs. Offaly, Agrim, 2 pm

Allianz FL Division 4 Northern Round 1
Sligo in Leitrim, Markevich Park, 3 pm

Allianz HL Division 1 Group A Round 2
Waterford v Westmeath and Walsh Park, 1.30 pm
Galway v Limerick, Pierce Stadium, 3.45 pm – TG4

Allianz HL Division 1 Group B Round 2
Claire – Wexford, Cusack Park, one o’clock in the afternoon
Kilkenny vs Antrim, UPMC Nowlan Park, 1.30pm

Allianz HL Division 2A Round 2
Dawn v Carlo, Balkran, one o’clock in the afternoon
Offaly v Kerry, Board Na Mona O’Connor Park, 2pm

Allianz HL Division 3A Round 2
Armagh – Longford, sports fields, one o’clock in the afternoon
Tyrone v Monaghan, Umag, 2 pm

Allianz HL Division 3B Round 2
Cavan – Fermanagh, Kingspan Prevney, 2 pm
Leitrim v.Louth, Avantcard Burke Sean McDermada, 2pm

Saturday May 22

Allianz FL Division 1 Northern Round 2
Donegal v. Monaghan, Mac Comhill Park, 5 p.m.
Armagh v Tyrone, sports fields, 7 pm

Allianz FL Division 2 Northern Round 2
Westmeath vs Mayo, TEG Cusack Park, Mullingar, 3pm

Allianz FL Division 2 Southern Round 2
Laois v Cork, MW Hire O’Moore Park, 7 pm

Allianz FL Division 3 Northern Round 2
Derry v Fermanagh, Owenbeg, 5 p.m.
Cavan – Longford, Kingspan Prevney, at 7 pm

Allianz FL Division 3 Southern Round 2
Offaly v Limerick, Board Na Mona O’Connor Park, 3pm
Tipperary – Wicklow, Simpel Stadium, 4:30 pm

Allianz FL Division 4 Southern Round 2
Wexford-Waterford in Chadwex-Wexford Park, 3pm

Allianz HL Division 1 Group A Round 3
Tipperary vs. Galway, Simble Stadium, 1.30 pm

Allianz HL Division 1 Group B Round 3
Dublin – Antrim, Parnell Park, 5 pm

Allianz HL Division 3A Round 3
Longford v Tyrone, Glennon Brothers Pierce Park, 2 pm
Sligo vs. Armagh, Markevich Park, 2 pm

Sunday May 23

Allianz FL Division 1 Southern Round 2
Dublin – Kerry, Simble Stadium, 1.45 pm
Galway – Roscommon, Pierce Stadium, 2 pm

Allianz FL Division 2 Northern Round 2
Dawn vs. meth, stadiums, 3.45 pm

Allianz FL Division 2 Southern Round 2
Kildare vs. Clare, St.Conleath Park, 2pm

Allianz FL Division 4 Northern Round 2
Leitrim v.Louth, Avantcard Burke Shane McDermada, 3pm
Antrim vs Sligo, Corrigan Park, 4pm

Allianz HL Division 1 Group A Round 3
Cork vs. Westmeath, O’Keefe Park, 3pm
Waterford v Limerick, Welch Park, 3.45 pm

Allianz HL Division 1 Group B Round 3
Kilkenny – Wexford, UPMC Nolan Park, at 2 pm
Laois vs. Claire, MW Hire O’Moore Park, 3pm

Allianz HL Division 2A Round 3
Keri v. Meath, Austin Stack Park, one o’clock in the afternoon
Carlow v Offaly, Netwatch Cullen Park, 2 p.m.
Wicklow v. Dawn, Agrim, 2 pm

Allianz HL Division 2B Round 3
Donegal vs. Mayo, O’Donnell Park, 2pm
Kildare vs Derry, Mangard Plus Hockfield, 4pm

Allianz HL Division 3B Round 3
Louth – Cavan, Darver, 2 pm
Fermanagh v Leitrim, Brewster Park, 2pm

Saturday May 29

Allianz Football Division 1 North

Round 3

Sports fields, Armagh 19:30 Armagh v Donegal

Haley Park, Umag 19:30 Tyrone v Monaghan

Allianz Football Division 3rd North

Round 3

Kingspan Brevney 15:00 Cavan – Derry

Brewster Park, Enniskillen 15:00 Fermanagh – Longford

Allianz Soccer Division 3 SOUTH

Round 3

County Grounds, Ogreem 15:00 Wicklow v. Limerick

Board Na Mona or Connor Park 15:00 Offaly vs Tipperary

Allianz Soccer Division 4 South

Round 3

Ntwatch Collin Park, Carlo 17:00 Carlo vs Wexford

Allianz Hurling League 3 A

Round 3

Markivitch Park, Sligo 15:00 Sligo – Longford

Sunday 30 May

Allianz Football Association Division 1 South

Round 3

St. Yarlatt Park, Twins 15:45 Galway v Dublin

Dr. Hyde Park, Roscommon 15:45 Roscommon vs. Kerry

Allianz Football Division 2nd North

Round 3

TEG Cusack Park, Mullingar 13:45 Westmeath vs.Dawn

Elverys MacHale Park, Castlebar 13:45 Mayo v Meath

Allianz Soccer Division 2 South

Round 3

Cusack Park, Ennis 13:45 Claire v Cork

MW Hire O’Moore Park, Portlaoise 13:45 Laois v Kildare

Allianz Football League Division 4 North

Round 3

Corrigan Park, Belfast 15:00 Antrim vs Leitrim

Geraldine FC, Haggardstown, 15:00 Louth v Sligo

Dundalk

Allianz Hurling League 3 A

Round 3

Gratan Park, Ineskin 14:00 Monaghan vs Armagh

Saturday, June 5

Allianz Hurling League Division 1 Group A.

Round 4

LIT Gaelic Grounds, Limerick 19:15 Limerick v Cork

Allianz Hurling League Division 1 Group B

Round 4

Corrigan Park, Belfast 15:00 Antrim – Wexford

Parnell Park, Dublin 17:15 Dublin – Claire

Allianz Hurling League 2A

Round 4

Austin Stack Park, Tralee 16:00 Kerry – Wicklow

Sunday 6 June

Allianz Hurling League Division 1 Group A.

Round 4

TEG Cusack Park, Mullingar 14:00 Westmeath vs Tipperary

Pierce Stadium, Salthill 15:45 Galloway vs Waterford

Allianz Hurling League Division 1 Group B

Round 4

UPMC Nowlan Park, Kilkenny 13:45 Kilkenny v Laois

Allianz Hurling League 2A

Round 4

Tilten Park, Navan 14:00 Meath vs Carlo

Street. Brendan Park, Bear 14:00 Offaly vs Dawn

Allianz Hurling League 2b

Round 4

Celtic Park, Derry 14:00 Derry – Donegal

Dr. Hyde Park, Roscommon 14:00 Roscommon v Kildare

Allianz Hurling Division 3b

Round 3

Louth Center of Excellence, Darver 14:00 Louth – Fermanagh

Avantcard Seán Mac Diarmada Park 14:00 Leitrim v Cavan

Saturday 12 June

Allianz Hurling League Division 1 Group B

Round 5

Cusack Park, Ennis 15:00 Claire v Kilkenny

Corrigan Park, Belfast 15:00 Antrim vs Lawes

Chadwix and Oxford Park 15:00 and Oxford – Dublin

Allianz Hurling League 2b

Round 5

Celtic Park, Derry 14:00 Derry – Roscommon

Elverys MacHale Park, Castlebar 14:00 May v Kildare

Allianz Hurling League 3 A

Round 4

Glennon Brothers Pierce Park 14:00 Longford – Monaghan

Healy Park, Umag 14:00 Tyrone vs Sligo

Sunday 13 June

Allianz Hurling League Division 1 Group A.

Round 5

TEG Cusack Park, Mullingar 13:45 Westmeath v Limerick

Páirc Uí Chaoimh, Cork 13:45 Cork vs Galway

Walsh Park, Waterford 13:45 Waterford v. Tipperary

Allianz Hurling League 2A

Round 5

McKenna Park, Balkran 13:00 Down vs Meath

Ntwatch Colleen Park, Carlo 13:00 Carlo vs Kerry

County Grounds, Ugrim 13:00 Wicklow vs. Offaly

Saturday 19 June

Allianz Hurling League 3 A

Round 5

Sports fields, Armagh 14:00 Armagh v Tyrone

Gratan Park, Ineskin 14:00 Monaghan vs Sligo

Saturday 26 / Sunday 27 June

Joe McDonagh Cup round 1
Kildare v. Carlo, TBC, TBC
Kerry v. Dawn, TBC, TBC

Christie Cup Ring Round 1
Wicklow v. Roscommon, TBC, TBC

Nikki Rakard Cup Round 1
Donegal v. May, TBC, TBC

Laurie Major Cup first round
Longford v. Louth, TBC, TBC

Saturday 3 / Sunday 4 July

Joe McDonagh Cup second round
Carlo v. Westmeath, TBC, TBC
Down v. Meth, TBC, TBC

Christie Cup Ring Round 1
Roscommon v. Derry, TBC, TBC

Christie Ring Cup clincher
Sligo vs. Offaly, TBC, TBC

Nikki Raccard Cup second round
Mayo v Leitrim, TBC, TBC

Nikki Raccard Cup decider
Armagh v. Tyrone, TBC, TBC

Laurie Major Cup Round Two
Louth v. Monaghan, TBC, TBC

Laurie Major Cup
Kavan v Fermanagh, TBC, TBC

Saturday 10 / Sunday 11 July

Joe McDonagh Cup third round
Westmeath vs. Kildare, TBC, TBC
Meath v. Kerry, TBC, TBC

Christie Cup Ring Round 3
Derry v. Wicklow, TBC, TBC

Nikki Rakard Cup third round
Leitrim v. Donegal, TBC, TBC

Laurie Major Cup third round
Monaghan v. Longford, TBC, TBC